Rutland

2021 Meetings & bird sightings

6th January 2021, beyond our own gardens:
Combined 10 bird lists
Led by Malcolm Boyd, 10 member contributions

1 Black headed gull
2 Blackbird
3 Blue tit
4 Brambling
5 Chaffinch
6 Coal tit
7 Common gull
8 Coot
9 Cormorants
10 Crow
11 Curlew
12 Egyptian goose
13 Fieldfare
14 Gadwall
15 Goldeneye
16 Goldfinch
17 Goosander
18 Great Crested Grebe
19 Great spotted woodpecker
20 Great tit
21 Green woodpecker
22 Grey heron
23 Greylag goose
24 House sparrow
25 Jackdaw
26 Kestrel
27 Little grebe
28 Long tailed tit
29 Magpie
30 Mallard
31 Marsh Harrier
32 Mute swan
33 Pheasant
34 Pochard
35 Red kite
36 Redwing
37 Robin
38 Shoveler
39 Snipe
40 Song thrush
41 Starling
42 Teal
43 Treecreeper
44 Tufted duck
45 Twite
46 Wagtail
47 Water Rail
48 Widgeon
49 Woodpigeon
50 Wren

18th January 2021, beyond our own gardens:
Combined 10 bird lists
Led by Malcolm Boyd, 7 member contributions

1 Black headed gull
2 Blackbird
3 Blue tit
4 Chaffinch
5 Cormorant
6 Crow
7 Dunnock
8 Gadwall
9 Goldeneye
10 Goldfinch
11 Great crested grebe
12 Great tit
13 Great white egret
14 Greenfinch
15 Grey heron
16 Greylag goose
17 House sparrow
18 Kestrel
19 Little grebe
20 Long tailed tit
21 Magpie
22 Mallard
23 Pheasant
24 Pied wagtail
25 Red kite
26 Redwing
27 Robin
28 Rook
29 Sparrowhawk
30 Treecreeper
31 Tufted duck
32 Widgeon
33 Woodpigeon
34 Wren

3rd February 2021, beyond our own gardens:
Combined 10 bird lists
Led by Malcolm Boyd, 7 member contributions

1 Black headed gull
2 Blackbird
3 Blue tit
4 Chaffinch
5 Cormorant
6 Crow
7 Dunnock
8 Gadwall
9 Goldeneye
10 Goldfinch
11 Great crested grebe
12 Great tit
13 Great white egret
14 Greenfinch
15 Grey heron
16 Greylag goose
17 House sparrow
18 Kestrel
19 Little grebe
20 Long tailed tit
21 Magpie
22 Mallard
23 Pheasant
24 Pied wagtail
25 Red kite
26 Redwing
27 Robin
28 Rook
29 Sparrowhawk
30 Treecreeper
31 Tufted duck
32 Widgeon
33 Woodpigeon
34 Wren

15th February 2021, beyond our own gardens:
Combined 10 bird lists
Led by Malcolm Boyd, 10 member contributions

1 Black-headed gull
2 Blackbird
3 Blue tit
4 Buzzard
5 Chaffinch
6 Coal Tit
7 Collared dove
8 Common gull
9 Coot
10 Cormorant 
11 Crow
12 Dunnock
13 Egyptian goose
14 Fieldfare
15 Goldfinch
16 Great crested grebe
17 Great spotted woodpecker
18 Great tit
19 Grey heron
20 Herring gull
21 House sparrow
22 Jackdaw
23 Kestrel
24 Lapwing
25 Little grebe 
26 Long tailed tit
27 Magpie
28 Mallard
29 Moorhen
30 Mute Swan
31 Pheasant
32 Redwing
33 Robin
34 Rook
35 Song thrush
36 Starling
37 Teal
38 Tufted duck
39 Wigeon
40 Woodpigeon 
41 Wren
42 Yellowhammer

15th March 2021, beyond our own gardens:
Combined 10 bird lists
Led by Malcolm Boyd, 9 member contributions

1 Coot
2 Blackbird
3 Black-headed gull
4 Blue tit
5 Bullfinch
6 Buzzard
7 Canada Geese
8 Carrion crow
9 Chaffinch
10 Chiffchaff
11 Coal tit
12 Collared dove
13 Cormorant
14 Crow
15 Dunnock
16 Goldcrest
17 Golden eye
18 Goldfinch
19 Great crested grebe
20 Great tit
21 Greenfinch
22 Greylag Geese
23 House sparrow
24 Jackdaw
25 Kestrel
26 Lapwing
27 Long tailed tit
28 Mallard
29 Mute Swan
30 Oyster catcher
31 Pied wagtail
32 Red kite
33 Robin
34 Rook
35 Siskin
36 Skylark
37 Song thrush
38 Starling
39 Treecreeper
40 Wigeon
41 Wood pigeon
42 Wren

7th April Meeting at Barnsdale
8 members in two groups of four
Led by Malcolm Boyd and Graeme Bone

1. Blue tit
2. Woodpigeon
3. Robin
4. Blackbird
5. Chaffinch
6. Long tailed tit
7. Mallard
8. Black-headed gull
9. Mute swan
10. Crow
11. Cormorant
12. Egyptian goose & goslings
13. Greylag goose
14. Great crested grebe
15. Red kite
16. Kestrel
17. Pied wagtail
18. Moorhen
19. Great northern diver
20. Goldfinch
21. Gadwall
22. Siskin
23. Buzzard
24. Jackdaw
25. Siskin
26. Great northern diner
27. Magpie

19th April Meeting at Whitwell
8 members in two groups of four
Led by Malcolm Boyd

1. Woodpigeon
2. Chaffinch
3. Blackbird
4. Robin
5. Dunnock
6. Mallard
7. Crow
8. Cormorant
9. Black headed gull
10. Blue tit
11. Gadwall
12. Mute swan
13. Goldfinch
14. Chiffchaff
15. Willow warbler
16. Great crested grebe

17th May Meeting at Ketton
9 members led by Malcolm Boyd

1. Crow
2. Robin
3. Woodpigeon
4. Magpie
5. Jackdaw
6. Cormorant
7. Blackbird
8. Blue tit
9. Partridge
10 Swift
11.Yellowhammer
12.Chaffinch
13.Kestrel

1st June Meeting at Lyndon Reserve
8 members led by Malcolm Boyd

1. Chaffinch
2. Blackbird
3. Woodpigeon
4. Reed bunting
5. Greylag
6. Dunnock
7. Crow
8. Osprey, Maya, 33 & two growing chicks
9. Cormorant
10. Common tern
11. Black headed gull
12. Great crested grebe
13. Coot
14. Sedge warbler
15. Little egret
16. Chiffchaff
17. Long tailed tit
18. Kestrel
19. Grey heron

21st June Meeting at Egleton Reserve
8 members led by Malcolm Boyd

1. Blackbird
2. Moorhen
3. Black headed gull
4. Chiffchaff
5. Coot (some on nest)
6. Little egret
7. Cormorant
8. Lapwing (with young)
9. Sand martin
10. Mallard
11. Common tern
12. Woodpigeon
13. Blackcap
14. Song thrush
15. Jay
16. Avocet (with young)
17. Mute swan
18. Tufted duck
19. Oystercatcher (with young)
20. Osprey (with fish)
21. Egyptian duck
22. Pochard
23. Great crested grebe (some on nest)
24. Crow
25. Pied wagtail
26. Greylag
27. Canada goose
28. Gadwall
29. Teal
30. Swift
31. Reed warbler.
32. Magpie
33. Reed bunting
34. Long tailed tit
35. Blue tit
36. Whitethroat

19th July Meeting at Uppingham
3 members led by Helen Jezequel

1. Collared dove
2. Blackbird
3. Swifts
4. Jackdaw
5. Crow
6. Magpie
7. Wood pigeon
8. Pheasants
9. House sparrows
10. Blue tit
11. Black headed gull
12. Buzzard
13. Red kite

4th August, Eyebrook Reservoir
7 members led by Helen Jezequel

1. Great crested grebe
2. Black headed gull
3. Mallard
4. Teal
5. Crow
6. Coot
7. Little egret
8. Common tern
9. Swan
10. Heron
11. Lapwing
12. Greylag geese
13. Canada geese
14. Osprey
15. Swallow
16. Yellowhammer
17. Wood pigeon
18. Goldfinch
19. Cormorant

16th April Meeting at Fort Henry
4 members led by Malcolm Boyd

1. Kestrel
2. Grey heron
3. Woodpigeon
4. Red kite
5. Yellowhammer
6. Black headed gull
7. Mute swan
8. Little grebe
9. Mallard
10. Martin
11. Moorhen
12. Blue tit

3rd Sept Meeting at Barnsdale
6 members led by Malcolm Boyd

1. Wren
2. Long tailed tit
3. Blue tit
4. Robin
5. Woodpigeon
6. Great crested grebe
7. Common tern
8. Coot
9. Grey heron
10. Black headed gull
11. Mute swan
12. Little egret
13. Rook
14. Swallow
15. Cormorant
16. Gadwall
17. Greylag
18. Crow
19. Kestrel